Żmigród, czyli pomysł na to, gdzie pojechać z dzieckiem na weekend

Cześć!

Wraz z pierwszymi promieniami słońca dostaliśmy dodatkową motywację, by wyrwać się z domu. Zastanawiając się nad tym, gdzie pojechać z dzieckiem na weekend tym razem, do głowy przyszedł nam Żmigród – miasto odwiedzane przez nas już wcześniej.

Mamy dla Was krótką relację z weekendowego wyjazdu, którą połączyliśmy ze zdjęciami parku w Żmigrodzie. Całość wygląda niesamowicie i jak się okazuje, z roku na rok robi coraz większe wrażenie! Jesteście ciekawi, czym oczarował nas park w Żmigrodzie tej wiosny? Zapraszamy do lektury!

z dzieckiem na weekend

Kierunek: Żmigród a weekendowy wyjazd z dzieckiem

W zeszłym roku byliśmy tam już na weekendowym wyjeździe, który połączył się z przejażdżką rowerową. Tym razem postawiliśmy na rodzinny spacer po parku przypałacowym w Żmigrodzie.

Jakie wrażenia? Miejsce jest nam znane z czasów, kiedy razem z Moniką byliśmy tam na sesji poślubnej. ☺ Wtedy zobaczyć można było jedynie ruiny starego zamku i pozostałości po żmigrodzkim pałacu. Dziś zostało to już świetnie odrestaurowane, a na największe pochwały spośród zabytków zasługuje oczywiście baszta, stojąca tuż obok pałacu i pełniąca dziś funkcję wieży widokowej.

z dzieckiem na weekend

Baszta w Żmigrodzie

Zbudowano ją w 1560 roku, jednak jej podziemia sięgają czasów średniowiecza. Budowla była wielokrotnie przebudowywana wraz ze zmieniającymi się właścicielami zamku (między innymi Władysławem Jagiellończykiem). Podwyższano ją także o kolejne piętra – w 1642 i 1837 roku. Całkiem niedawno, bo w 2008 roku, baszta została poddana renowacji. Dziś znajduje się tam punkt informacji turystycznej, sala rycerska, a także apartament hotelowy. Zachęcamy do skorzystania z tarasu widokowego oraz wystawianych tam wystaw i odbywających się koncertów czy spektakli.

z dzieckiem na weekend

Park w Żmigrodzie

Park jest częścią całego zespołu pałacowo-zamkowego w Żmigrodzie i to właśnie on zrobił na mnie największe wrażenie. Jeśli przyjdzie Wam kiedyś do głowy pomysł zwiedzania pozostałości po pałacu żmigrodzkim, koniecznie poświęćcie chwilę czasu na przechadzkę po okolicznym parku!

Jest tam wszystko, czego prawdziwy miłośnik spacerów potrzebuje – przestrzeń, wspaniałe drzewa, zadbana i równo przystrzyżona trawa, staw z wieloma dopływami, a nawet (niezbędnik rodzinnych spacerów ☺) plac zabaw dla dzieci. Latem istnieje możliwość bezpłatnego skorzystania z kajaków.

Dodatkowymi atrakcjami jest sporych rozmiarów wiata i miejsce na ognisko. W ruinach znajduje się restauracja, która w trakcie naszej wizyty w Żmigrodzie była jeszcze zamknięta, jednak trzeba przyznać, że recenzje ma dobre i z pewnością warta jest sprawdzenia.

Żmigród – miasto na Dolnym Śląskim

Żmigród to niewielkie miasteczko, leżące niedaleko Wrocławia i Trzebnicy, jest częścią doliny Baryczy i obszaru Natura 2000 (program sieci obszarów objętych ochroną przyrody na terytorium Unii Europejskiej). Nie tylko w parku, ale w całej okolicy znaleźć można wiele stawów oraz spotkać wyjątkowe gatunki ptaków. Żmigród to jedno z moich ulubionych miejsc na rodzinny spacer. Serdecznie Wam je polecam, jeśli zastanawiacie się, gdzie pojechać z dzieckiem na weekend.

A Wy? Jakie macie ulubione sposoby na kreatywne spędzenie czasu z dzieckiem na świeżym powietrzu? Spacery, wyprawy w góry, przejażdżki na rowerze? Dzielcie się z nami swoimi pomysłami!

Powyższy wpis był dla Ciebie wartościowy? Będzie nam bardzo miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi. Pomóż nam stworzyć grupę osób, które dzielą się pomysłami na kreatywne sposoby spędzania czasu z dzieckiem!