Co to jest podcast – polecam podcasty o wychowywaniu dzieci

Cześć!

Podcasty to taka moja mała miłość. Kolejna zaraz po podróżowaniu, górach i rodzinie oczywiście. ☺ Ponieważ miesiąc marzec okrzyknięty został miesiącem promowania podcastów, postanowiłem również wziąć udział w akcji #TRYPOD (od angielskiego try podcasts – wypróbuj podcasty) i w skrócie opisać Wam, co to jest podcast w ogóle, dlaczego warto podcastów słuchać oraz jak i gdzie można to robić.  Jako bonus, dorzucam Wam również kilka podcastów o wychowywaniu dzieci, których sam słucham i uczciwie mogę Wam polecić.

Co to jest podcast

Podcasty wciąż są dla wielu czarną magią. Nie zdobyły w Polsce jeszcze takiej popularności, jak za jej granicami. A szkoda! Bo to naprawdę cenne źródło informacji, które idealnie sprawdza się w podróży, podczas biegania i nie tylko.

Podcast w skrócie nazwać można taką audycją radiową, która jest publikowana w internecie. Tym jednak różni się od tradycyjnego radia, że do podcastów możemy wracać wielokrotnie, słuchać ich w wygodnej dla nas porze i łatwo wybierać, co jest dla nas ciekawe.

aplikacje do słuchania podcastów

Odcinki podcastów możemy odtwarzać bezpośrednio ze strony internetowej lub po pobraniu ich na komputer czy telefon słuchać za pomocą odpowiednich aplikacji. Są to między innymi: podcast addict i podcast republic (na androida) oraz overcast i podcasty (na iphone’a).

Największym ich plusem jest to, że możemy słuchać podcastów podczas wykonywania codziennych czynności. W odróżnieniu od czytania książek czy oglądania filmów podcasty to kopalnia wiedzy, którą możemy zdobywać w trakcie jazdy samochodem, ćwiczeń i porannego biegania czy nawet w trakcie gotowania i sprzątania. Efektywne wykorzystywanie czasu jest dla mnie wyjątkowo ważne, dlatego idea słuchania podcastów tym w szczególności mnie do siebie przekonała.

Dlaczego warto słuchać podcastów?

A kiedy już spróbowałem, zachęcony wizją umilenia sobie długiej podróży czy prac domowych, odkryłem o wiele więcej zalet słuchania podcastów.

 

  • Źródło wiedzy i inspiracji

W internecie bez problemu znajdziemy podcasty związane z interesującą nas tematyką – edukacja, podróże, sport, wychowywanie dzieci, biznes i wiele, wiele innych. Ilość możliwości jest niemal nieograniczona. Wystarczy wpisać w Google podcast + interesującą nas frazę np. podcast wychowywanie dzieci. W ten sposób nie tylko dowiaduję więcej na tematy, którymi się zajmuję, ale też poszerzam horyzonty – odkrywając zupełnie nowe zagadnienia.

 

  • Podcasty są darmowe

Kolejnym plusem jest to, że podcasty są darmowe. Tym różnią się od dostępnych w sieci audiobooków czy kursów online, że nie musimy za nie płacić. To najlepszy argument za tym, by spróbować. Słuchając podcastów, nie wydamy ani złotówki.

 

  • Motywują i pomagają w rozwijaniu siebie

Osobami nagrywającymi podcasty są bardzo często ludzie, którzy osiągnęli sukces w życiu pomimo spotykających ich trudności. Słuchanie tego, co mają nam do powiedzenia, niesamowicie zwiększa motywację! Dodatkowo wybierając podcasty nagrywane przez blogerów, znanych ludzi i innych, którzy są dla nas autorytetami, wspomagamy swój rozwój. Nabieramy pewności siebie i zwiększamy wiarę w to, że i nam może się udać.

 

  • Uczą języków obcych

Słuchając podcastów po angielsku czy w jakimkolwiek innym języku, który nas interesuje, rozwijamy się w nim i zwiększamy nasze kompetencje językowe. Nie tylko poszerzamy zasób słownictwa, ale też „osłuchujemy się” z nim i łatwiej będzie nam później porozumiewać się w tym języku.

Zalet słuchania podcastów jest oczywiście jeszcze więcej! Mam nadzieję, że zdecydujecie się sprawdzić sami na sobie, jakie korzyści zyskacie po ich odsłuchaniu. ☺

Podcasty o wychowywaniu dzieci

Na koniec obiecywane we wstępie podcasty o wychowywaniu dzieci.

 

Jeśli jesteście fanami podcastów podobnie jak ja lub macie kilka swoich ulubionych – koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu. Tym, którzy dopiero będą zapoznawali się z tematyką podcastów, życzę miłego słuchania!

 

Powyższy wpis był dla Ciebie wartościowy? Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi.