Sudety z dzieckiem – Chełmiec

Cześć,

Zapraszamy na nasza kolejną wycieczkę, która odbyła się 14.08.2017 wybraliśmy się na nią we dwójkę. Tym razem za nasz cel wybraliśmy Chełmiec.


Poniżej mapa z planem naszej wycieczki.

 

Szczyt Chełmiec

Położony w Sudetach Środkowych jest częścią Gór Wałbrzyskich. Chełmiec to drugi co do wysokości 851 m n.p.m. szczyt w okolicach Wałbrzycha. Jest doskonałym punktem widokowym na Sudety Środkowe. *

Sudety z dzieckiem

Startujemy ze Szczawna-Zdroju z parkingu miejskiego pinezka.Przed nami najtrudniejszy odcinek naszej trasy, bo przez miasto ☺ Z parkingu, przez park wracamy do drogi głównej, w prawo i później znów w prawo kierunek na cmentarz. Dalej niebieskim szlakiem, jeszcze jedno osiedle do przejścia. Ostatni przystanek na lody i jesteśmy na skraju lasu. Przy lesie jest niewielki parking z którego warto skorzystać jeśli chcecie tylko wejść na szczyt bo nam dojście do tego miejsca zajęło około 1,5 h.

Niebieskim szlakiem na Chełmiec

No i wreszcie w las ! W zdecydowanej większości trasa jest gęsto zalesiona więc upał nie przeszkadza. Po drodze przeplatają się szlaki piesze i rowerowe. My trzymamy się niebieskiego szlaku pieszego. Szlak na początku jest całkiem łagodny ale z czasem zmienia się w naprawdę stromy. Dla nas to wyzwanie i ogromna frajda. Po niemałym wysiłku docieramy na szczyt.

Na szczycie

Na górze znajdujemy to co lubimy, miejsca ogniskowe i to już napalone ☺ Ostrzymy kije i smażymy kiełbaski. Prowiant należy zabrać ze sobą ponieważ na Chełmcu nie ma schroniska ani bufetu.

Na szczycie jest wieża widokowa, opłata za wejście dorosłego 4 zł. W chwili obecnej jest na niej bardzo dużo anten, przeszkadza to trochę w spokojnym delektowaniem się widokami ale i tak można nacieszyć oko . Anteny ponoć mają niebawem zostać przeniesione.

Powrót do Lubomina i Duch Gór

Po dłuższej przerwie schodzimy szlakiem zielonym do Lubomina. Również stromo, szlak mocno zarośnięty i czasami trudny do odnalezienia. Dla nas jest to świetna zabawa, razem szukamy znaków na drzewach i przedzieramy się krzaki. Szlak zielony po czasie również się wypłaszcza, zaczynamy się nudzić z spotykamy Ducha Gór ☺.

 

 

Dochodzimy do ulicy i to zdecydowanie najgorszy odcinek tej trasy. Jezdnia bez chodnika, pobocza, dużo aut ogólnie niebezpiecznie.

 

W Lubominie skręcamy w prawo na żółty szlak i tak przez pola i łąki spacerujemy dalej. Trasa prowadzi nas przez malowniczy ośrodek Dworzysko i w blasku zachodzącego słońca docieramy do naszego parkingu ☺.

sudety z dzieckiem

Sudety z dzieckiem – Chełmiec

Podsumowując, cała wycieczka zajęła nam 10 h i to trochę za dużo dla pięciolatka choć dał radę i był naprawdę dzielny..

Jeśli najbardziej zależy Wam na „widokach z wieży” to ze względu na ilość anten umieszczonych na Chełmcu raczej poleciłbym Wielką Sowę lub Ślężę. Jeśli chcecie wejść na szczyt i nie nudzi Was schodzenie tą samą drogą to polecam parking przy lesie ul. Krzysztofa K. Baczyńskiego 49, dla mnie to był najfajniejszy odcinek tej wycieczki.

* źródło – Wikipedia

Czekamy na Wasze komentarze i bardzo dziękujemy za czas spędzony na czytaniu relacji z naszej wycieczki!

Pozdrawiamy i do usłyszenia niedługo!
Powyższy wpis był dla Ciebie wartościowy? Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi.
 • Bardzo fajne pomysły 🙂 Góry są świetne i na pewno warto zabrać tam malucha i tak fajnie zorganizować mu czas 🙂

  • tak z moje doświadczenia to góry uczą też elastyczności, nie zawsze można wszystko dokładnie zaplanować 🙂

 • Agnieszka Jarosz

  Kocham góry, jestem ich częstym gościem z racji niedalekiej odległości od mojego miejsca zamieszkania. Aktualnie tą moją miłość próbuję przekazać starszej córce. Zdjęcia cudowne.

 • zyciejakwyprawa

  ciekawa trasa! musimy się tam też kiedyś wybrać! tym bardziej że to mniej nam znane tereny 🙂 i super takie wyprawy z synem! najcenniejsze co można dać dziecku to spędzanie z nim czasu a do tego jeszcze w górach! :))

  • Łukasz Pazdej

   Sudety piękne są 🙂 i faktycznie spacery z synem to ogromna przyjemność

 • Wojtralala Ela

  Uwielbiam górskie wyprawy! Czytając ten tekst wspominałam swoje, w dzieciństwie z rodzicami 🙂

  • Łukasz Pazdej

   Też liczę na to że Wiktor będzie dobrze wspominał 🙂

 • Ciekawa wycieczka 🙂 Chełmiec znam tylko z tego, jak malowniczo wygląda krajobraz widziany ze Szczawna-Zdrój, ale i tak lata minęły, odkąd tam byłam…

  • Łukasz Pazdej

   W Szczawnie-Zdroju też ładnie, zwłaszcza parki.

 • Urocza wycieczka! Pięknie i zielono!

  • Łukasz Pazdej

   i miejscami naprawdę stromo