Planszóweczki: gry planszowe dla dzieci DIY – zrób to sam

Cześć!

Jak wspomniał już na filmie Wiktor, chcemy Wam zaprezentować nasze planszóweczki! Największą ich zaletą jest możliwość dopasowania takiej formy zabawy z dzieckiem pod własne oczekiwania. Samodzielnie robione gry planszowe dla dzieci nie wymagają niemal żadnych nakładów finansowych, a ich zasady zależą już tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni.

Planszóweczki są więc dobrym pomysłem na kreatywne zabawy w domu lub na podwórku, na wyjeździe lub w przedszkolu. Ponieważ  to my ustalamy zasady gry, możemy zdecydować się na wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy. Dobrą metodą jest łączenie w tym przypadku zabawy i edukacji dziecka. Poszczególne pola gier planszowych mogą pokrywać zagadki, zadania do wykonania i wyzwania sportowe – w tej kwestii panuje pełna dowolność.

Zabawa dla najmłodszych: Gry planszowe dla dzieci DIY – zrób to sam

diy gry planszowe

Pierwsza nasza planszóweczka ma kolorowe pola, a każdy kolor połączony jest z innym zadaniem. Kiedy staniemy na jedno z pól, czeka na nas do wykonania ustalona wcześniej czynność. Wersja, którą możecie zobaczyć na nagraniu, obejmowała między innymi:

  • kolor zielony – pompki,
  • kolor czerwony – ułożenie domku z kredek,
  • kolor żółty – połączenie kropeczek.

 

Stopień trudności zadań wzrastał razem z wiekiem graczy, dlatego kolejne planszóweczki wymagały już większej ilości umiejętności.

Planszóweczki bawią i uczą

Kolejne gry planszowe dla dzieci naszego autorstwa wzbogacały się o większą ilość pól oraz sposobów oznaczania zadań. Na jednej z nich postanowiliśmy narysować specjalne znaki, które nawet nie umiejącemu jeszcze czytać dziecku wyjaśniają ich znaczenie. Przy tworzeniu planszóweczek postawiliśmy na zdobywanie nowych sprawności, by łączyć zabawę dziecka z jego edukacją. W ten sposób tworzymy – jak to się mówi – coś z niczego, odkrywając  kreatywne sposoby spędzenia czasu z dzieckiem.

Pomysł na edukacyjne gry planszowe dla dzieci

Przygotowany przez nas film był nagrywany jednocześnie z wykonywaniem nowej planszóweczki. Jako bazę zagadnień i zadań do wykonania, potraktowaliśmy arkusz oceny rozwoju z przedszkola. Przy okazji chcemy bardzo podziękować najwspanialszym Paniom Kropeczkom z Przedszkola nr 77 we Wrocławiu. Pani Asia i Dominika wkładają wiele pracy w to, by rozwój przedszkolaków przebiegał prawidłowo. Ich pomoc jest z pewnością nieoceniona! Dziękujemy!

Domowe gry planszowe dla dzieci – o czym pamiętać?

Zastanawiając się, co robić z dzieckiem, by zadbać jednocześnie o jego dobrą zabawę i edukację – możemy zdecydować się właśnie planszóweczki. O czym warto jednak pamiętać?

  1. Zagadnienia nie powinny być dla dziecka zbyt trudne. Przeplatajmy ze sobą te łatwiejsze i trudniejsze zadania, skupiając się przede wszystkim na tym, co wychodzi dziecku dobrze lub co po prostu lubi robić.
  2. Tematyka, która będzie dla malucha ciekawa, zwiększy też jego chęć zagrania w grę planszową. To kolejny powód ku temu, by nie rezygnować nawet z tych z pozoru bardzo łatwych zadań. Jeśli wykonywanie ich sprawia naszemu dziecku frajdę, nie ograniczajmy się w ich umieszczaniu na planszy!
  3. Idealnym sposobem jest wymyślanie i wypełnianie pól razem z dzieckiem. Wtedy wie ono, że czynnie uczestniczy w tworzeniu gry, a my poznajemy rzeczy, które sprawią mu w trakcie zabawy najwięcej radości.

Dlaczego tak ważne jest umieszczanie pól z zadaniami dla dziecka łatwymi i przyjemnymi? Jak mówią psycholodzy, lepiej skupić się na rozwoju talentów niż korygować istniejące niedociągnięcia i równać do średniej. Ma to później swoje odbicie w przyszłym życiu dziecka. Na planszy dobrze jest, kiedy znajdują się zadania rozwijające różne umiejętności. Nie powinno to jednak zmieniać naszego założenia: uczymy poprzez zabawę i to zabawa jest tu najważniejsza.

A Wy? Jakie znacie kreatywne sposoby spędzania czasu z dzieckiem, które bawią i uczą? Macie swoje niskobudżetowe zabawy, którymi chcecie się z nami podzielić?

Zachęcamy Was też oczywiście do tworzenia samodzielnie gier planszowych dla dzieci! Nie zapomnijcie dać znać, jak Wam poszło.

Życzymy miłej zabawy,

Powyższy wpis był dla Ciebie wartościowy? Będzie nam bardzo miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi. Pomóż nam stworzyć grupę osób, które dzielą się pomysłami na kreatywne sposoby spędzania czasu z dzieckiem!