Cześć!
Jak wspomniał już na filmie Wiktor, chcemy Wam zaprezentować nasze planszóweczki! ☺ Największą ich zaletą jest możliwość dopasowania takiej formy zabawy z dzieckiem pod własne oczekiwania. Samodzielnie robione gry planszowe dla dzieci nie wymagają niemal żadnych nakładów finansowych, a ich zasady zależą już tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni.
Planszóweczki są więc dobrym pomysłem na kreatywne zabawy w domu lub na podwórku, na wyjeździe lub w przedszkolu. Ponieważ to my ustalamy zasady gry, możemy zdecydować się na wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy. Dobrą metodą jest łączenie w tym przypadku zabawy i edukacji dziecka. Poszczególne pola gier planszowych mogą pokrywać zagadki, zadania do wykonania i wyzwania sportowe – w tej kwestii panuje pełna dowolność.
Zabawa dla najmłodszych: Gry planszowe dla dzieci DIY – zrób to sam

diy gry planszowe
Pierwsza nasza planszóweczka ma kolorowe pola, a każdy kolor połączony jest z innym zadaniem. Kiedy staniemy na jedno z pól, czeka na nas do wykonania ustalona wcześniej czynność. Wersja, którą możecie zobaczyć na nagraniu, obejmowała między innymi:
- kolor zielony – pompki,
- kolor czerwony – ułożenie domku z kredek,
- kolor żółty – połączenie kropeczek.
Stopień trudności zadań wzrastał razem z wiekiem graczy, dlatego kolejne planszóweczki wymagały już większej ilości umiejętności.
Planszóweczki bawią i uczą
Kolejne gry planszowe dla dzieci naszego autorstwa wzbogacały się o większą ilość pól oraz sposobów oznaczania zadań. Na jednej z nich postanowiliśmy narysować specjalne znaki, które nawet nie umiejącemu jeszcze czytać dziecku wyjaśniają ich znaczenie. Przy tworzeniu planszóweczek postawiliśmy na zdobywanie nowych sprawności, by łączyć zabawę dziecka z jego edukacją. W ten sposób tworzymy – jak to się mówi – coś z niczego, odkrywając kreatywne sposoby spędzenia czasu z dzieckiem.
Pomysł na edukacyjne gry planszowe dla dzieci
Przygotowany przez nas film był nagrywany jednocześnie z wykonywaniem nowej planszóweczki. Jako bazę zagadnień i zadań do wykonania, potraktowaliśmy arkusz oceny rozwoju z przedszkola. Przy okazji chcemy bardzo podziękować najwspanialszym Paniom Kropeczkom z Przedszkola nr 77 we Wrocławiu. Pani Asia i Dominika wkładają wiele pracy w to, by rozwój przedszkolaków przebiegał prawidłowo. Ich pomoc jest z pewnością nieoceniona! Dziękujemy!
Domowe gry planszowe dla dzieci – o czym pamiętać?
Zastanawiając się, co robić z dzieckiem, by zadbać jednocześnie o jego dobrą zabawę i edukację – możemy zdecydować się właśnie planszóweczki. O czym warto jednak pamiętać?
- Zagadnienia nie powinny być dla dziecka zbyt trudne. Przeplatajmy ze sobą te łatwiejsze i trudniejsze zadania, skupiając się przede wszystkim na tym, co wychodzi dziecku dobrze lub co po prostu lubi robić.
- Tematyka, która będzie dla malucha ciekawa, zwiększy też jego chęć zagrania w grę planszową. To kolejny powód ku temu, by nie rezygnować nawet z tych z pozoru bardzo łatwych zadań. Jeśli wykonywanie ich sprawia naszemu dziecku frajdę, nie ograniczajmy się w ich umieszczaniu na planszy!
- Idealnym sposobem jest wymyślanie i wypełnianie pól razem z dzieckiem. Wtedy wie ono, że czynnie uczestniczy w tworzeniu gry, a my poznajemy rzeczy, które sprawią mu w trakcie zabawy najwięcej radości.
Dlaczego tak ważne jest umieszczanie pól z zadaniami dla dziecka łatwymi i przyjemnymi? Jak mówią psycholodzy, lepiej skupić się na rozwoju talentów niż korygować istniejące niedociągnięcia i równać do średniej. Ma to później swoje odbicie w przyszłym życiu dziecka. Na planszy dobrze jest, kiedy znajdują się zadania rozwijające różne umiejętności. Nie powinno to jednak zmieniać naszego założenia: uczymy poprzez zabawę i to zabawa jest tu najważniejsza.
A Wy? Jakie znacie kreatywne sposoby spędzania czasu z dzieckiem, które bawią i uczą? Macie swoje niskobudżetowe zabawy, którymi chcecie się z nami podzielić?
Zachęcamy Was też oczywiście do tworzenia samodzielnie gier planszowych dla dzieci! Nie zapomnijcie dać znać, jak Wam poszło. ☺
Życzymy miłej zabawy,