ŚLĘŻA: wycieczka jednodniowa z dziećmi w okolice Wrocławia

Cześć!

Ślęża z dzieckiem. Tym razem naszym celem stał się pobliski szczyt – Ślęża. To dobry kierunek dla tych, którzy szukają pomysłów na wycieczkę jednodniową z dziećmi w okolice Wrocławia. Sam dojazd nie zajmuje zbyt wiele czasu, a widoki z góry warte są zobaczenia.

Na wyjazd wybraliśmy się 14 maja, pogoda dopisała, razem z nami był nasz kuzyn Maciek oraz dwoje dzieci z przedszkola, Dominika i Filip z rodzicami. Jak już wspominałem w trakcie ostatniej relacji na Śnieżkę – im dzieci więcej, tym lepiej. ☺ Bawią się, śmieją, w międzyczasie idą do góry i nawet nie zauważają, kiedy wchodzą na szczyt. Rozwiązanie idealne!

 

 

Zapraszamy do krótkiej relacji z wycieczki!

Przełęcz Tąpadła i szlak prowadzący na Ślężę

Ruszyliśmy z parkingu tuż obok Przełęczy Tąpadła. mapa google https://goo.gl/maps/cgaWuLnPNHK2 Na mapie widać, którym szlakiem wchodziliśmy na Ślężę. Zdecydowaliśmy się na urozmaicenie, pokonując trasę do góry szlakiem żółtym i schodząc na dół szklakiem niebieskim. Pierwszy szlak polecam również dla rodzin z małymi dziećmi. Wjazd wózkiem nie będzie stanowił żadnego problemu. Trasa jest dobrze do tego przygotowana.

Wejście nie zajęło nam zbyt wiele czasu. Szacując sobie zawsze czas, jaki będzie nam potrzebny, po prostu dodajemy do czasu podawanego przez mapy jeszcze raz tyle – tak mniej więcej wyglądają wycieczki w góry z dziećmi. ☺ W trakcie wchodzenia na szczyt nie brakowało zabaw przy okazji postoju, co możecie zobaczyć na zdjęciach.

Ślęża, zabytkowy kościół i Dom Turysty  

Po dojściu na szczyt przywitał nas zabytkowy kościół, będący aktualnie jeszcze w remoncie. Plac wokół bardzo duży, nie brakuje specjalnych miejsc na zrobienie ogniska, z czego warto skorzystać i zabrać ze sobą kiełbaski na drogę. My oczywiście z tę szansę wykorzystaliśmy, co i dla dzieci było frajdą. Ta figura z granitu, której dzieci postanowiły przyjrzeć się bliżej ☺, to tzw. „niedźwiedź” – rzeźba kultowa z dawnych czasów, o czym informuje tabliczka obok i lepiej wyjaśnia to informacja w schronisku (do przeczytania na zdjęciach).

Na szczycie Ślęży znajduje się schronisko im. Romana Zmorskiego zbudowane w 1908 roku. Dziś nazywane Domem Turysty. W nim stołówka i szansa na zakup pamiątek dla zainteresowanych. My prosto ze schroniska udaliśmy się na punkt widokowy.

Wieża widokowa na Ślęży

Wejście na wieżę widokową na Ślęży dosyć wąskie. Składa się z kilku platform, na najwyższą najlepiej wchodzić już nawet bez plecaka, bo trudno byłoby się z nim przecisnąć. Warto jednak o ten punkt widokowy zahaczyć, bo widoki są naprawdę niezwykłe. Przy odpowiedniej pogodzie widać nawet Wrocław.

Zejście ze Ślęży

Schodziliśmy innym szlakiem. Zdecydowaliśmy się na niebieski. Tutaj dodam, że o ile żółty doskonale sprawdzi się dla rodzin z wózkiem, tak ten będzie dla nich już nieodpowiedni. Szlak jest połączeniem kamieni oraz korzeni, co dobrze wygląda i dla nas nie stanowiło problemu, jednak z małym dzieckiem może być poważną przeszkodą.

Całość wycieczki minęła nam bardzo przyjemnie. Jak się okazuje, wystarczy jeden dzień, by odwiedzić naprawdę ciekawe miejsca. Zachęcamy Was do tego, by któregoś dnia wybrać się na wycieczkę razem z nami. ☺ Zainteresowane osoby mogą zapisać się do naszego newslettera, dzięki czemu drogą mailową będziemy mogli poinformować o zbliżających się wyprawach.

Ciekaw jestem, jakie są Wasze wrażenia ze Ślęży. Byliście tam? A może korzystaliście z muzeum w kościele? Jak wrażenia? Czekamy na Wasze komentarze i bardzo dziękujemy za czas spędzony na czytaniu relacji z naszej wycieczki!

Pozdrawiamy i do usłyszenia niedługo!

Powyższy wpis był dla Ciebie wartościowy? Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi.