Srebrna Góra – Forty Donjon i Ostróg

Cześć,

Rozochoceni po ostatniej wizycie w Zamku Grodziec postanowiliśmy pójść za ciosem i wybraliśmy się do Srebrnej Góry zwiedzić forty: Donjon i  Ostróg.

Auto zaparkowaliśmy na parkingu przy restauracji Perła i poszliśmy w górę. Szliśmy wzdłuż drogi asfaltowej ale okazało się że idąc przez miasto  dotarlibyśmy w to samo miejsce 🙂 Po drodze również są miejskie parkingi i przy samym forcie duży ale płatny parking. Z tego miejsca można iść pieszo lub wsiąść do „pociągu” widocznego na zdjęciu i filmie.

Fort DONJON

Donjon otwarty w godzinach 10-18/19, ceny biletów normalny 17 zł, ulgowy 14 zł można również skorzystać z różnych grupowych pakietów, więcej szczegółów na stronie Fortu. Przy zamku jest również park linowy.

Zwiedzanie zamku odbywa się w grupach z przewodnikiem. Można również spacerować samodzielnie ale wtedy nie uda się wejść do wszystkich pomieszczeń. Byliśmy z trójką dość aktywnych pięciolatków i muszę przyznać że momentami mogło to przeszkadzać bardziej skupionym uczestnikom zwiedzania. Staraliśmy się trzymać raczej na uboczu.

Na dłuższą metę byłoby to męczące ale takie wspólne zwiedzanie nie trwało więcej niż 30 minut po czym mogliśmy poznawać fort we własnym tempie. Niestety pogoda niezbyt nam dopisała więc zdjęcia krajobrazów nie są pewnie tak piękne ja w słoneczny dzień. Jedną z  największych atrakcji dla młodzików były armaty na które można wchodzić i manipulować bez strachu 🙂

Po zwiedzaniu fortu i krótkiej przerwie kanapkowej poszliśmy czerwonym szlakiem wokół fortu. Tego szlaku nie ma na wielu mapach ale jest widoczny na mapce którą kupiliśmy w sklepiku/kasie biletowej fortu. Oczywiście nie obyło się bez przybicia pieczątek i zakupu pamiątek.

Po obejściu fortu udaliśmy się do wiszącego mostu a od niego starą trasą kolejową do kamiennego mostu. Tu przy wiacie zorganizowaliśmy sobie dłuższy postój z ogniskiem.

Po nabraniu mocy udaliśmy się w kierunku Fortu Ostróg i tu trafiliśmy na świetny stromy odcinek szlaku. Okazało się że porządne stromizny to jest to co dzieci lubią najbardziej 🙂  Po podejściu zobaczyliśmy tylko zamkniętą bramę a na niej kartkę z nr telefonu. Z nie specjalnym przekonaniem zadzwoniliśmy chwili brama się otworzyła.

Fort OSTRÓG

Fort Ostróg jest zdecydowanie mniejszy niż Don Jon ale byliśmy w nim sami i bez skrępowania mogliśmy go spokojnie zwiedzić.

Następnie trasa doprowadziła nas do parkingu głównego z którego poszliśmy trasą konną i przez miasto do naszych aut. Wycieczka zajęła nam  8 godzin i przeszliśmy około 12 km.

Dzięki, zapraszamy na wspólne wycieczki, by być na bieżąco zapisz się do newslettera.

Pozdrawiamy i do usłyszenia niedługo!
Powyższy wpis był dla Ciebie wartościowy? Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi.