Sudety z dzieckiem – Chełmiec

Cześć,

Zapraszamy na nasza kolejną wycieczkę, która odbyła się 14.08.2017 wybraliśmy się na nią we dwójkę. Tym razem za nasz cel wybraliśmy Chełmiec.


Poniżej mapa z planem naszej wycieczki.

 

Szczyt Chełmiec

Położony w Sudetach Środkowych jest częścią Gór Wałbrzyskich. Chełmiec to drugi co do wysokości 851 m n.p.m. szczyt w okolicach Wałbrzycha. Jest doskonałym punktem widokowym na Sudety Środkowe. *

Sudety z dzieckiem

Startujemy ze Szczawna-Zdroju z parkingu miejskiego pinezka.Przed nami najtrudniejszy odcinek naszej trasy, bo przez miasto ☺ Z parkingu, przez park wracamy do drogi głównej, w prawo i później znów w prawo kierunek na cmentarz. Dalej niebieskim szlakiem, jeszcze jedno osiedle do przejścia. Ostatni przystanek na lody i jesteśmy na skraju lasu. Przy lesie jest niewielki parking z którego warto skorzystać jeśli chcecie tylko wejść na szczyt bo nam dojście do tego miejsca zajęło około 1,5 h.

Niebieskim szlakiem na Chełmiec

No i wreszcie w las ! W zdecydowanej większości trasa jest gęsto zalesiona więc upał nie przeszkadza. Po drodze przeplatają się szlaki piesze i rowerowe. My trzymamy się niebieskiego szlaku pieszego. Szlak na początku jest całkiem łagodny ale z czasem zmienia się w naprawdę stromy. Dla nas to wyzwanie i ogromna frajda. Po niemałym wysiłku docieramy na szczyt.

Na szczycie

Na górze znajdujemy to co lubimy, miejsca ogniskowe i to już napalone ☺ Ostrzymy kije i smażymy kiełbaski. Prowiant należy zabrać ze sobą ponieważ na Chełmcu nie ma schroniska ani bufetu.

Na szczycie jest wieża widokowa, opłata za wejście dorosłego 4 zł. W chwili obecnej jest na niej bardzo dużo anten, przeszkadza to trochę w spokojnym delektowaniem się widokami ale i tak można nacieszyć oko . Anteny ponoć mają niebawem zostać przeniesione.

Powrót do Lubomina i Duch Gór

Po dłuższej przerwie schodzimy szlakiem zielonym do Lubomina. Również stromo, szlak mocno zarośnięty i czasami trudny do odnalezienia. Dla nas jest to świetna zabawa, razem szukamy znaków na drzewach i przedzieramy się krzaki. Szlak zielony po czasie również się wypłaszcza, zaczynamy się nudzić z spotykamy Ducha Gór ☺.

 

 

Dochodzimy do ulicy i to zdecydowanie najgorszy odcinek tej trasy. Jezdnia bez chodnika, pobocza, dużo aut ogólnie niebezpiecznie.

 

W Lubominie skręcamy w prawo na żółty szlak i tak przez pola i łąki spacerujemy dalej. Trasa prowadzi nas przez malowniczy ośrodek Dworzysko i w blasku zachodzącego słońca docieramy do naszego parkingu ☺.

sudety z dzieckiem

Sudety z dzieckiem – Chełmiec

Podsumowując, cała wycieczka zajęła nam 10 h i to trochę za dużo dla pięciolatka choć dał radę i był naprawdę dzielny..

Jeśli najbardziej zależy Wam na „widokach z wieży” to ze względu na ilość anten umieszczonych na Chełmcu raczej poleciłbym Wielką Sowę lub Ślężę. Jeśli chcecie wejść na szczyt i nie nudzi Was schodzenie tą samą drogą to polecam parking przy lesie ul. Krzysztofa K. Baczyńskiego 49, dla mnie to był najfajniejszy odcinek tej wycieczki.

* źródło – Wikipedia

Czekamy na Wasze komentarze i bardzo dziękujemy za czas spędzony na czytaniu relacji z naszej wycieczki!

Pozdrawiamy i do usłyszenia niedługo!
Powyższy wpis był dla Ciebie wartościowy? Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi.