co robic z dzieckiem

Zamek Grodziec

Cześć, zapraszamy na wycieczkę do Zamku Grodziec położonego na pogórzu kaczawskim w krainie wygasłych wulkanów.

Plan trasy

Planując trasę szukam takiej na 3-4 godziny bo nam zazwyczaj to zajmuję dwa razy tyle czasu 🙂 Te 6-7 godzin mieści się w kategorii  wycieczka jednodniowa ☺ 


Korzystając ze strony mapy-turystyczne.pl wyznaczam trasę z miejscowości Czaple żółto zielonym szlakiem.

 

Auto parkujemy pinezka w okolicy sklepu w małej zatoczce. Startujemy tuż przed godziną dziesiątą, nasza grupa to dziewięć osób.  Kawałek idziemy przez miejscowość i docieramy do naszego szlaku. Jest to raczej rzadko uczęszczana droga i bardzo słabo oznaczona, zostały małe ślady po dawno wyznaczanym szlaku. Droga prowadzi głównie przez pola i wsie. W połowie trasy od Czaple do Nowej Wsi Grodzkiej jest kopalnia piaskowca i tu zupełnie urywa się szlak. Kierujemy się na orientacje w kierunku zabudowań i zamku który już widać w oddali.

W Nowej Wsi Grodzkiej koło straży pożarnej skręcamy na szlak. Następnie dalej w wzdłuż pól i łąk idziemy do Grodźca. Przed wejściem na ścieżkę jest parking i tu dopiero można przejść się troszkę lasem, około 10-15 minut ☺ Jeżeli chcecie tylko zwiedzić zamek to parking jest również na górze.

Zamek Grodziec

Budowla wznosi się na wygasłym wulkanie ok 390 m n.p.m. Najbardziej prawdopodobny okres powstania zamku to początek XII wieku. Podczas wojen wielokrotnie zdobywany i niszczony, odbudowany na początku XX wieku. Obecnie odbywają się na nim imprezy historyczne, turnieje rycerskie, wielokrotnie służył również jako miejsce kręcenia filmów i materiałów dokumentalnych. Zamek jest regionalnym miejsce spotkań ludzi tradycji i kultury, zafascynowanych średniowieczem i rycerstwem.  Na terenie zamku działa hotel i restauracja serwująca tradycyjne potrawy.

Nie mam wielkiego doświadczenia w zwiedzaniu zamków i trudno mi porównywać ale ten wywarł całkiem przyjemne ważenie. Choć po tak nudnej trasie dojścia poprzeczka nie była zawieszona zbyt wysoko ☺
Jak wygląda zamek zobaczycie na zdjęciach po więcej informacji odsyłam na stronę zamku http://grodziec.net/. Na dzieciach największe wrażenie zrobiły niegdysiejsze toalety oraz dużo wąskich korytarzy w górę i w dół. W końcu trochę atrakcji i możliwości powspinania się 🙂 Na terenie zamku i w pobliskim ogrodzie są miejsca ogniskowe z których można skorzystać.

Ze spraw technicznych:
Zamek w okresie letnim czyli od czerwca do października jest czynny od 10-18, od listopada do stycznia do godz. 16 a luty i marzec do 17.
Opłata za wejście na zamek – 10 zł dorosły 5 zł dziecko powyżej piątego roku życia.
Jest dostępny bufet, sklepik z pamiątkami w którym można płacić kartą. Dla małych kolekcjonerów wycieczek jest również pamiątkowa pieczątka która powiększa nasz zbiór odwiedzonych miejsc.

Około 16.30 zbieramy się do powrotu, początkowo planowaliśmy odbić na niebieski szlak do  Nowej Wsi Grodzkiej-Stacja(w okolicy Czaple są dwie miejscowości Nowa Wieś Grodzka) ale ze względu na późną porę i obawę że również będziemy musieli doszukiwać się szlaku a trasa i tak będzie prowadzić przez pola postanowiliśmy wracać już znaną nam trasą. Tym sposobem po 10 godzinach dotarliśmy do samochodów…

Zamek to ciekawa atrakcja którą warto odwiedzić. Sama trasa bardzo słabo oznaczona, prowadząca przez łąki i pola dla Nas mało atrakcyjna dzieci zdecydowanie wolą las i głazy na które można się wspinać 🙂
Dzięki świetnemu towarzystwu co chyba najważniejsze we wspólnych wycieczkach, wypad był bardzo udany ☺

Dzięki, zapraszamy na wspólne wycieczki, by być na bieżąco zapisz się do newslettera.

Pozdrawiamy i do usłyszenia niedługo!
Powyższy wpis był dla Ciebie wartościowy? Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi.